2019-09-17

Latvijas mediju telpā pēdējās dienās plaši izskan informācija par situāciju pirmsskolas izglītības iestādēs Siguldā, kur ēdināšanas pakalpojumus sniedz uzņēmums “Baltic Restaurants”. Arī Ikšķiles novada mācību iestādēs maltītes nodrošina “Baltic Restaurants”, ņemot vērā satraukumu, kas valda Ikšķiles novada bērnu vecāku vidū, Ikšķiles novada pašvaldība vērsās pie uzņēmuma, lai uzzinātu šī brīža informāciju.

“Baltic Restaurants” informēja, ka šobrīd notiek aktīva sadarbība ar Pārtikas un veterināro dienesta (PVD) un Slimību un profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistiem. Veiktas  veselības pārbaudes visiem darbiniekiem tajos pirmsskolas iestāžu virtuves blokos, no kuriem saslimušie bērni ir saņēmuši ēdienu. “Baltic Restaurants” darbiniekiem saslimšanas simptomi nav konstatēti. PVD pārbaudēs ēdināšanas vietās Siguldā un Allažos, pārkāpumi nav konstatēti. Virtuves turpina darbu.

Uzņēmums veic visus  PVD ieteiktos papildus dezinfekcijas un papildus piesardzības pasākumus. Pastiprināti tiek pārbaudīti izejvielu piegādātāji un informācija tiek sniegta PVD tālāku pārbaužu veikšanai.

Piesardzības nolūkos ir izslēgti riska produkti no visu ēdināšanas iestāžu ēdienkartēm, par kuriem PVD ir radušies papildus jautājumi. Šobrīd tie ir tīrīti burkāni, kuri tiek saņemti nomazgāti un vakuumiepakojumā. No ēdienkartes ir izslēgti arī arbūzi, par kuriem PVD ir izteicis aizdomas kā iespējamo infekcijas avotu un ir veicis piegādātāju pārbaudes. Saplaisājuša arbūza gadījumā infekcija (zarnu nūjiņas) var būt atrodamas arī arbūza iekšpusē, ko, veicot augļa mazgāšanu, nav iespējams novērst.

Šobrīd nav skaidri zināms, kas ir šīs saslimšanas cēlonis, jo, kā jau minēts arī publiski, veiktajās PVD pārbaudēs pārtikas aprites pārkāpumi nav konstatēti. Tāpēc sabiedrībai tiek lūgts kritiski izvērtēt internetā un sociālajos tīklos atrodamo informāciju par iespējamo zarnu infekcijas slimības izplatību visā Latvijā. Lūgums ir  nedalīties ar nepārbaudītām ziņām, bet pārliecināties par informācijas patiesumu attiecīgo institūciju mājaslapās –  www.pvd.gov.lv  un  www.spkc.gov.lv.

PVD arī saziņā ar Ikšķiles novada pašvaldību apliecināja, ka pārtikas aprites pārkāpumi nav konstatēti un "Baltic Restaurants" ir vērsies dienestā ar lūgumu veikt papildus pārbaudes izglītības iestāžu ēdnīcās, tostarp arī Ikšķiles novada pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādēs.

PVD atgādina, lai sevi pasargātu no dažādām pārtikas izraisītām saslimšanām ir jāmazgā rokas, jāmazgā augļi un dārzeņi, kā arī rūpīgi termiski jāapstrādā dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkti un gatavo produktu un jēlproduktu apstrādei jāizmanto atsevišķs inventārs.

Ikšķiles novada mācību iestādēs šobrīd papildus tiek atgādināts par personiskās higiēnas ievērošanu. Aicinām arī bērnu vecākus, pārnākot mājās,  savstarpēji pārrunāt un atgādināt, cik būtiski ikdienā ir mazgāt rokas. Svarīgākais nav roku mazgāšanas reižu skaits (piemēram, 10 reizes dienā), bet gan to mazgāšana tad, kad tas ir īpaši nozīmīgi:

- pēc tualetes apmeklēšanas;

-  pēc pieskaršanās dzīvniekiem, dzīvnieku barošanas vai to atkritumu savākšanas;

- pēc uzkopšanas darbiem un pieskaršanās atkritumiem;

- pirms ēšanas un dzeršanas, vai ēdiena pasniegšanas.

Rokas jāmazgā ar ziepēm, tās jāsaputo vismaz 15 sekundes enerģiski ieziepējot visas roku virsmas, tad noskalot un nosusināt ar tīru dvieli (ieteicams izmantot vienreizlietojamos papīra dvieļus).