Vietnes karte
Saites

Mēs sociālajos tīklos

Jautājumiem, ierosinājumiem, komentāriem...

2020-03-06
 

Šoziem laika apstākļi mūs ir lutinājuši, un laiks ir pieturējies neparasti silts visu ziemu. Varbūt tāpēc kalendāra lapiņas pāršķiršana uz pirmo pavasara mēnesi martu nešķiet tik ļoti būtiska. Ar ko mums katram asociējas marts? Kādam ar pirmo zaļumu sēšanu siltumnīcā vai bērzu plaucēšanu uz palodzes. Kādam ar pirmo pavasara darbu uzsākšanu dārzā. Kādam ar sava mājokļa ģenerāltīrīšanu, bet vēl kādam – ar pirmajām spirdzinošajām kļavu sulām. Taču martā ir kādi svētki, kuri šķiet nepelnīti aizmirsti. Bet varbūt tie nemaz nav aizmirsti? Lai gan šos svētkus esam saņēmuši mantojumā no PSRS laikiem un oficiāli tie nemaz neskaitās svētki, 8.marts arvien šķiet ierakstīts kā Starptautiskā sieviešu diena daudzu izpratnē un kā svinama diena ir nostiprinājusies vienkārši tradicionāli.

Tulpes un narcises. Konfektes un mīļi vārdi. Kas tad īsti ir 8.marts, kā šī diena ir radusies?  Šie svētki radušies vairāk nekā pirms simts gadiem, kā cieņas apliecinājums pret sievietes darbu un cīņas par dzimumu vienlīdzību. Sākotnēji šī diena tika pavadīta ar mītiņiem un demonstrācijām. Pagājuša gadsimta sākumā 8.. marta tradīcijas nonāca arī līdz Krievijai, kur pamazām ar katru gadu, pieaugot sieviešu protesta vilnim, kļuva par vienu no virzošiem spēkiem ceļā uz revolūciju.

Kad tieši un kādā veidā mītiņus un demonstrācijas nomainīja ziedu un saldumu dāvināšanas tradīcija, īsti nav zināms. Taču pamazām revolucionārā tematika izzuda arī no apsveikuma kartiņām, tā vietā akcentējot sievietes skaistumu un mātišķumu, padarot šos svētkus līdzīgākus Mātes dienai. Kādreiz 8.marts  bija oficiāli valsts svētki, un tādi tie saglabājušies vēl šodien Krievijā, Ziemeļkorejā, Ķīnā un Burkinafaso.

1977. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija piedāvāja savām dalībvalstīm izvēlēties jebkuru dienu, kad tiktu atgādināts par sieviešu līdztiesības ideju visā pasaulē, un par šo dienu tika izvēlēts visiem jau tik pierastais 8.marts. Šajā dienā ANO pārstāvji debatē par sievietēm svarīgiem sociālajiem jautājumiem. Oficiāli šo svētku simbols ir violetas krāsas lenta.

Pēc preses materiāliem sagatavoja Telma Kancēviča, 7.b klase