2019-01-14

Atmoda piedzīvoja savu kulmināciju ar Neatkarības deklarācijas pasludināšanu 1990. gada 4. maijā un melno stundu uz barikādēm 1991. gada janvārī. Barikāžu aizstāvju vidū bija daudz arī ikšķiliešu. Skolas muzeja fondos ir fotogrāfijas, kurās varam atpazīt vairākus aktīvistus. Paldies fotogrāfiem Robertam Jansonam, Vitautam Mihalovskim! Attēlos redzams, ka  Zaķusalā pie televīzijas torņa bijis pat postenis, kur uz liela dzelzsbetona bloka rakstīts:

” Ikšķiles ciemata Izlases pulks”.

Arī skolas ļaudis brauca aizstāvēt svarīgākos objektus Rīgā, starp tiem minami toreizējais direktors Gunārs Pabērzs, vēstures skolotājs Vilnis Klinovičs, sākumskolas skolotājas Antoņina Trapša, Vilma Ģiga, Ilze Kulpe.  Mājās palikušie skolotāji aktīvi iesaistījās kolēģu stundu aizvietošanā, lai neciestu skolas mācību darbs, un sekoja līdzi notikumiem Rīgā, reizēm ar drebošām sirdīm, jo neziņa par notikumu pavērsienu bija liela, bet brīvības alkas ne mazākas. Arī skolēnu vidū satraukums bija jūtams, jo daļa vecāku bija turpat – barikādēs.

Skolas muzeja ekspozīcija būs apskatāma visu janvāra mēnesi. Tajā var redzēt daudz attēlu no tālaika epizodēm Rīgā, arī Ikšķiles aizstāvjus; ekspozīcijā var apskatīt aizstāvju goda zīmes, kuras uz izstādes laiku mums atnesuši skolas darbinieki, var rullī pie muzeja pierakstīties visi tie  skolas darbinieki un bērnu vecāki, kuri toreiz metās aizstāvēt mūsu valsts neatkarību.

Skolas muzejs mudina tos ikšķiliešus, kuri piedalījās toreiz barikādēs un kuru bērni vai mazbērni mācās mūsu skolā, atsaukties un dot papildus ziņas vai fotogrāfijas par to laiku. Saziņas t. -29959135.

Aicinu iepazīties arī ar mūsu kādreizējās kolēģes Līgas Driķes atmiņām sadaļā skolas muzejs - izstādes un jaunumi šeit.

Skolas muzeja pedagoģe Anna Indāne