Nākamās skolēnu un darbinieku testēšanas reizes paredzētas 23.septembrī un 7.oktobrī.

Tā kā rodas arvien vairāk jautājumu, kas ir karantīna un kas ir jāievēro, lūgums iepazīties ar skaidrojumu: https://covid19.gov.lv/covid-19/drosibas-pasakumi/karantina.

Ja tiek pārkāptas epidemioloģiskās drošības prasības un pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi vai aizliegumi, fiziskām personām sods var sasniegt līdz 2000 eiro!

Izstādes un jaunumi muzejā

Izstāde par senajām pionieru pulciņu hronikām
2018-02-23

Kādas vēstures liecības glabā senās pionieru pulciņu hronikas?

Ikšķiles skolas muzejā kārtējā ekspozīcija, kurā iespējams iepazīties ar skolēnu dzīvi un darbu padomju laikā. Jau sākumā gribu brīdināt, lai apmeklētāji nenobīstas no sarkanā izstādē – pionieru un oktobrēnu karodziņiem, vimpeļiem, lentām...Tāds toreiz bija laiks. Taču tajā laikā dzīvoja cilvēki un skolās mācījās bērni. Un bija bērnu un jauniešu organizācijas, kurās bez patriotiskās audzināšanas bija vēl arī darba audzināšana, sporta audzināšana, aktīvs novadpētniecības darbs un nopietnas mācību stundas. Varbūt mūsdienās mēs vēl varētu kaut ko no tā, ko it kā esam aizmetuši kā nevajadzīgu prom, paņemt atpakaļ, arī jauno paaudzi audzinot un mācot. Piemēram, jau lasu par Ikšķiles brīvās skolas iniciatīvu skolas dārza iekārtošanā. Varbūt arī skolas formas mums tomēr vajadzētu skolā?

Skolas muzejā ir saglabājušies daudzi pionieru pulciņu albūmi, kuros klase katru gadu dokumentēja savus svarīgākos skolas dzīves notikumus. Protams, albūma sākumā var atrast pulciņa devīzi, dziesmu, pulciņa biedru ķēdīti ( kas tā tāda, noskaidrosiet, apskatot ekspozīciju ), darba plānu. Tālāk seko notikumu apraksti ar pašu bērnu zīmējumiem un fotogrāfijām. Te jāatzīmē, ka mūsu skolā ilgus gadus ir labi darbojies  fotogrāfu pulciņš, kuru vadīja skolotājs Māris Priede. Pateicoties arī viņam, hronikās ir daudz fotogrāfiju, kurās varam atpazīt to dienu varoņus dažādās situācijās – pionieru vienības sanāksmēs, svinīgos pasākumos, sportā, pašdarbībā, kolhoza tīrumā, ekskursijās.

Jāpiebilst, ka paši albūmi ir glīti un akurāti  noformēti – rakstīti ar tušu, zīmēti; tajos minēti  gan skolēnu, gan skolotāju veiktie darbi un to rezultāti. Daudzi ieraksti stāsta par sestdienas talkām, par darbu kolhozā, arī par vasaras darbu un ne tikai par nopelnīto naudu, bet arī par darba pieredzi. Ir saglabājušās sienas avīzes un starmeši, ekskursiju apraksti, ko paši skolēni ir veidojuši. Jāsaka, ka šie materiāli ir dokumentāli, ar parakstiem un uzvārdiem. Šodienas skolēni tajos var atrast rakstus un fotogrāfijas par savu vecāku un vecvecāku gaitām  mūsu skolā.

Paši vecākie albūmi saglabājušies vēl no Elkšņu ( tagadējā Ikšķiles brīvā skola) skolas  laikiem. Jāapbrīno, kādu lielu nozīmi tolaik skolēni pievērsuši novadpētniecībai –savākti un apkopoti materiāli par labākajiem kolhozniekiem, par izstrādes dienām kolhozā, par ievērojamiem Ikšķiles cilvēkiem, par skolas absolventiem, par Ikšķiles ciemata veidošanos un jaunceltnēm, par visiem procesiem Ikšķilē.Ir fotogrāfijas un apraksti par sadarbību ar literātiem Z. Ērgli, E. Plaudi, M. Stārasti un citiem ievērojamiem cilvēkiem. Lūk, kur smelties un skatīties Ikšķiles simtgades liecības! Arī caur skolas dzīves prizmu.  Un cik interesanti ir aprakstītas visas ekskursijas, kurās bērni ir bijuši! Jāpiebilst gan, ka toreiz skolēni daudz ceļoja ar velosipēdiem,  kājām vai daļēji kājām, kādu posmu nobraucot ar vilcienu vai autobusu, jo to prasīja GDA normu izpilde. Ir pat zīmētas ekskursiju kartes ar visu kilometru uzskaiti, dokumentēti atbildīgie skolēni  ekskursijā ( katram uzticēts ekskursijā kāds pienākums ), pievienots apraksts ar zīmējumiem vai bildēm par visiem  apskatītajiem objektiem. Tāpēc jau arī muzejnaktīs maija mēnesī muzeja hronikas ir tās, kuras visvairāk pāršķirstīt mīl apmeklētāji.

Šī ekspozīcija skolas muzejā ir kā atsauksme Ikšķiles kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītāja Kaspara Špēles aicinājumam uz vēstures materiālu vākšanas talku. Lūk, arī mūsu skolā ir bezgala daudz vēstures materiāla! Un, iespējams, arī katrā ģimenē ir. Arī skolas muzejs ir atvērts jauniem materiāliem, un vadītāja būs priecīga saņemt ar skolu vai Ikšķili saistītus vēstures pierādījumus.

Ekspozīcija skolas muzejā būs līdz pusmartam. Gaidām skolēnus, skolotājus, vecākus un citus interesentus.

Skolas muzeja pedagoģe A. Indāne