Nākamās skolēnu un darbinieku testēšanas reizes paredzētas 23.septembrī un 7.oktobrī.

Tā kā rodas arvien vairāk jautājumu, kas ir karantīna un kas ir jāievēro, lūgums iepazīties ar skaidrojumu: https://covid19.gov.lv/covid-19/drosibas-pasakumi/karantina.

Ja tiek pārkāptas epidemioloģiskās drošības prasības un pandēmijas laikā noteiktie ierobežojumi vai aizliegumi, fiziskām personām sods var sasniegt līdz 2000 eiro!

Izstādes un jaunumi muzejā

Skolēnu forma. Priekšrocība vai ierobežojums?
2018-11-05

Kā ģērbās un ģērbjas skolas bērni Latvijā un Ikšķilē?

Ikšķiles vidusskolas muzejā no 5. novembra skatāma ekspozīcija “ Skolēnu apģērbs Latvijā dažādos laika posmos"

Tēma nav jauna, bet visos laikos bijusi aktuāla.

Senajās ģimenes fotogrāfijās redzam skolas bērnus tumšos, pašausta materiāla  gatavotos, vienkāršos  tērpos. Atceramies tikai, kā Alberts Kronenbergs, zīmējot attēlus Ernesta Birznieka –Upīša grāmatai’ “ Pastariņa dienasgrāmata”, kura vēsta par senās skolas dzīvi Latvijā, ieskicē skolas bērnu apģērbu pavisam vienkāršu – pastaliņas, vienkārši tumši uzvalciņi puišiem, pelēkas vai melnas kleitiņas meitenēm. Dažreiz šie apģērbi pāršūti no vecāku iznēsātajām drēbēm, jo ar iztikšanu ne visi varēja lepoties. Prātā nāk Cibiņš no Poruka stāsta ‘Knipskas kauja”. Apģērbu pamatā gatavoja mājās, par ko Auseklis savā dzejolī “ Uz skolu” saka :

Dar` man, tēvis, pastaliņas,
Pērc man staltu cepurīt`,
Šuj man svārkus, māmuliņa,
Skolā iet(i) man gribas!”

Skolu apmeklēja tie, kuriem bija ko vilkt mugurā: vecāku sagādātas drēbes un apavi vai vasarā pašu nopelnīti, ganot kādam lopus.

Ar laiku Latvijas skolās nostiprinās ieteikumi un prasības , kā ģērbties skolēniem. Bet mūsdienās jau vairs dažreiz īsti nezinām, kā tikai klasē izrādīties, tai pat laikā aizmirstot, ka skolā tak galvenais ir mācīšanās.

Skolēnu forma. Priekšrocība vai ierobežojums?

Padomju gados skolēnu forma bija nediskutējams jautājums, un neatkarīgi no vecāku rocības vai bērnu vēlmēm skolēnu formas pirka un valkāja katrs skolas bērns. Neatkarības gados, sajūtot brīvības un demokrātijas garšu, sabiedrība atteicās arī no tāda šķietamā ierobežojuma kā skolēnu forma.
Tomēr, laikam ritot, kļuvis skaidrs, ka formas tērpam ir arī zināmas priekšrocības un ne viena vien Latvijas skola pamazām atgriežas pie šī skolēna simbola. Apģērbs cilvēku disciplinē, norāda uz piederību.

Arī mūsu skolā daudzi pedagogi un  vecāki vēlētos, lai viņu bērni skolu apmeklētu , ģērbti glītās, nopietnam skolas darbam piemērotās, mūsdienīgās drēbēs, bet par to vienoties vēl pagaidām nav izdevies. Jāmin, ka skolā aktīvi darbojas Skolēnu pašpārvalde un pirms 3 gadiem tās ierosmē tika pat pagatavoti ieteicamie Ikšķiles vidusskolas izglītojamo apģērbu paraugi, bet praksē tie nav iegājušies, jo starp skolēniem, vecākiem un pedagogiem trūka vienotības.

Šogad Skolēnu pašpārvaldes prezidente ir Undīne Zirne, kura pati arī atbalsta ideju par vienota skolas apģērba ieviešanu. Te laikam jālūdz aktīvāk piedalīties šīs lietas izspriešanā skolas vecāku padome.

Skolas muzeja ekspozīcijā var apskatīt gan padomju laika skolēnu formas, gan mūsdienu skolēnu pašu iecerēto apģērbu: trikotāžas krekliņus ar īsām un garām piedurknēm, melnas vestes un pelēkas sporta jakas ar kapuci. Visus šos apģērbus rotā Ikšķiles logo.

Bez tam muzejā ir neskaitāms daudzums skolas laika fotogrāfiju pat no pagājušā gadsimta sākuma, kurās redzams, kā ģērbušies skolēni un skolotāji gan stundās, gan svētkos, gan sporta nodarbībās dažādos vēstures  laikos.

Pie tam vēlams, lai muzeja apmeklētāji izteiktu savas domas par skolas apģērbu mūsdienās. Šos priekšlikumus izskatīs un apkopos mūsu Skolēnu padome kopā ar skolas vadību un vecāku komiteju.

Ekspozīciju skolas muzejā varēs apskatīt līdz decembra vidum.

Skolas muzeja pedagoģe Anna Indāne