Aktuāli!

Skolas kanceleja darbu atsāk 11.augustā.

Skolas bibliotēka atvērta no 17.augusta.

 

Notikumi

Mācību stundas par lielajām gaurām
2021-05-05

Aprīļa pēdējā nedēļā bioloģijas stundās 7.a,b,c, 8.a.b.c.d, 9.a,b,c, 11. un 12.klašu skolēni kopā ar skolotāju Martu Zedinu attālināti tikās ar iniciatīvas “Gauru galvaspilsēta/GAGA Ikšķile” īstenotāju Ati Balodi un ornitologu Agni Bušu. Iniciatīva “GAGA Ikšķile” ir daļa no Latvijas Ornitoloģijas biedrības projekta “Putna stunda”, kas vērsts uz bērnu un jauniešu auditoriju.

Skolēniem šajās attālinātajās nodarbībās bija iespēja tuvāk iepazīt šos interesantos putnus, uzzināt jaunus pārsteidzošus faktus par gaurām, kas jau sen mīt mūsu pilsētā.  Skolēni bija pārsteigti, ka Ikšķilē lielajām gaurām ir uzstādītas jau sešas mākslīgās ligzdvietas.

Liels paldies atraktīvajiem stāstniekiem par šo iespēju ielūkoties interesantajā putnu pasaulē!

Ja ir interese vairāk uzzināt par gaurām, var sekot video tiešraidei šeit.

Savukārt videostāsts “Gauru galvaspilsēta”,  ko vēroja arī skolēni, pieejams šeit.

Lūk, skolēnu pārdomas, kas radušās pēc nodarbībām:

 • ”Pirms lekcijas es nezināju, ka Latvijā ir tāds putns, kuru sauc lielā gaura. Liels izbrīns bija, ka šie putni ļoti daudz apdzīvo tieši Ikšķiles teritoriju vecajos koku dobumos.”
 • “Manas pārdomas ir ļoti pozitīvas, jo abi lektori bija spējīgi ieinteresēt. Vakar pastaigā pat ievēroju dažus gauru mājām paredzētos būrus! :) Paldies!”
 • “Man ļoti patika, ka bioloģijas stundās mēs arī vairāk varam uzzināt par mūsu pilsētā notiekošo. Šis ir tiešām noderīgi, jo pati par šādu informāciju Facebook un citās mājaslapās nemaz neuzzinātu, jo nesekoju tādām lietām līdzi. Manuprāt, obligāti šīm GAGA personām ir jāizveido konti gan Instagramā, gan Tiktokā, jo vairāk jaunieši iesaistītos visos dabas aizsardzības pasākumos un viss projekts būtu daudz efektīvāks, jo lielākā daļa, kas uz dambīša pavada laiku, ir jaunieši! Jau iepriekš es biju dzirdējusi par šīm pīlēm - lielajām gaurām, bet nezināju, ka viņas dzīvo tik tuvu. Un bija interesanti paklausīties arī kādu jaunu, nepazīstamu personu. “
 • “Ļoti interesanti bija uzzināt, ka Ikšķilē rūpējās un atbalsta putnus. Būs tagad, ko vecākiem interesantu pastāstīt. Ļoti patika idejas par dambīti. Kādu dienu varētu pastaigājoties papētīt putnus. Viss super!”
 • “Es esmu lepna par to, ka Ikšķile rūpējās par punu labklājību. Iepriekš par šiem putniem neko nezināju, bet pateicoties šai mācību stundai es uzzināju daudz ko jaunu. Es pilnībā atbalstu idejas par auduma pārklāšanu uz dambīša. Tā ir lieliska iespēja palīdzēt putniem. Esmu pateicīga par to, ka Ikšķile ir izveidojusi būrīšus, kur šiem putniem pamesties. Man ļoti patika šī stunda, bija ļoti interesanti.”
 • Man patika šī stunda, tā bija interesanta. Man ļoti patīk putni, tāpēc mācību stunda piesaistīja. Es uzskatu, ka putniem būtu jāpalīdz, jo bieži viņi ir bezpalīdzīgi. Mums jāpalīdz visām dzīvībām, cik vien varam. Visvairāk domas man sāka rosināt ideja par auduma likšanu. Es domāju, ka šim audumam būtu jābūt stingram un neelastīgam.”
 • “Stunda likās ļoti interesanta. Bija prieks uzzināt par lielo gauru populāciju Ikšķilē. Arī pati esmu šos putnus redzējusi pie savas dzīves vietas, un tagad varēšu savai ģimenei par šiem putniem pastāstīt. Esmu patīkami pārsteigta, ka mums bija iespēja piedalīties šādā stundā. Man ir prieks, ka ir cilvēki, kas rūpējas par šiem putniem, un tos pēta. Kādreiz vēlētos apskatīt šos gauru būrus, jo ornitologi par tiem runāja ar lielu sajūsmu. “
 • “Man patika un tik tiešām bija interesanti. Es pat nebiju iedomājusies, ka Ikšķile ir ideālā vietā kādam putnam, bet tomēr ir. Par gaurām dzirdu pirmo reizi, bet turpmāk, kad došos ārā, noteikti pievērsīšu uzmanību kādi putni man staigā garām un varbūt arī ieraudzīšu kādu gauru. Man patika ideja par auduma tiltiņu veidošanu, lai mazajiem gaurēniem būtu viegli tikt  uz Daugavu. Nemaz nezināju, ka mazie putnēni tik augstu var uzlēkt, neiegūstot traumas, tas likās interesanti.”
 • “Uzzināju par šādu putnu eksistenci Ikšķilē. Ļoti patika lekcijas pasniedzēji. Uzzināju, ka tieši šiem putniem ir speciāla pētīšanas organizācija. Noteikti zināšu uz kādu numuru ziņot par novērotajiem putniem. Noteikti nobildēšu, ja redzēšu šo putnu sugu.”
 • “Stunda bija ļoti informatīva. Pirms šīs stundas es nezināju par organizāciju ’’Ga Ga’’. Es uzzināju, par lielo gauri, kas dzīvo te pat Ikšķilē, kas nav ierasta vieta tās dzīvošanai(pilsēta). Vēl, es uzzināju, kur lielajai gaurai patīk dzīvot un to, kā cilvēki vēlās tām palīdzēt. Kopumā stunda patika.”
 • “Varēšu stāstīt saviem citiem draugiem un ģimenes locekļiem par šo jauno atklājumu Ikšķilē. Un ceru, ka piepildīsies vadītāju teiktais, par gauru "tiltiņu".”
 •  “Man šī stunda patika un likās interesanta. Man šķita ļoti interesanti tas, ka šīs lielās gauras var tik bieži sastapt tepat Ikšķilē. Interesanti bija uzzināt to, ka pēc olu izšķilšanās, tās dodas ceļā uz Daugavu cauri pilsētai. Man liekas, ļoti apsveicami, ka ir cilvēki, kas mēģina šiem putniem palīdzēt uzturēt drošāku dzīvesveidu. Kā arī jauki ir, ka piesaista visus ikšķiliešus šo putnu vērošanā.”
 • “Man patika, tas ka varēja atslābināties un paklausīties par putniem. Bija interesanti paklausīties par putnu dzīvi un aizsardzību. Man patika, ka notiekošais par putniem bija Ikšķilē nevis kaut kur citur. Es domāju, tas ir labi izdomāts, to ka paši iedzīvotāji var palīdzēt putniem. Man patikā šāda stunda un būtu labi, ja tādas vēl atkārtotos.”
 • “Stunda bija interesenta jo tas bija kaut kas jauns, man patika klausīties tajos cilvēkos kuri saprot ļoti labi putnus, kā arī bija interesanti skatītes video. Video rādīja par putniem un to prezentēja Ritvars Ikšķilē. Klasesbiedri bija cienīgi un nejokojās stundā. Tie cilvēki, kas bija uzlūgti mūsu Meet stundā bija arī smieklīgi un mazliet pajokojas. Es nenožēloju, ka biju Meet, bija jautri.“
 • ”Bioloģija 1. stunda - bija ļoti interesanti, uzzināju daudz ko jaunu par Ikšķili un lielajām gaurām. Pirms šīs nodarbības nekad nebiju zinājusi, ka Ikšķilē ir gauras jo šeit tās nekad nebiju redzējusi, zinu, ka lielo gauru ir diezgan daudz Ķegumā.”
 • “Šī bija interesanta stunda, man patika. Es iepriekš nezināju, ka Ikšķilē dzīvo gauras un, ka tās arī pēta. Man patika video, kur tika pastāstīts par gauru ligzdām, par pašām gaurām un to mazuļiem. Man likās interesanti, ka īpaši priekš gaurām Ikšķilē ir izveidots projekts un ka gaurām cilvēki liek būrus kokos.”
 • “ Šī stunda bija ļoti interesanta, man tiešām ļoti patika un ieinteresēja. Es esmu dzīvojusi  Ikšķilē visu savu mūžu un es nevienā brīdī nebiju dzirdējusi par šiem putniem un, ka Ikšķile ir lielo gauru galvaspilsēta. Arī šos būrus nekad nebiju pamanījusi.  Pēc dzirdētā vienīgais, ko varu pateikt ir tas, ka es esmu ļoti lepna, ka mūsu pilsēta ir bagāta ar šiem putniem, un es ļoti ceru, ka mēs visi kopā varam izdarīt tā, ka mazāk tikko piedzimušās Gauras ies bojā.”
 • “Bija forši uzzināt jaunu putnu sugu. Galīgi nebiju gaidījusi, ka šie delikātie putni dzīvo tepat blakus. Man ļoti patīk izskats, kas piemīt lielajai gaurai, it īpaši frizūra, kas ir mātītēm. Nekad iepriekš šo putnu neesmu redzējusi, ne pat dzirdējusi, ka tāds ir, bet esmu priecīga, ka viņi iespējams paliks uz dzīvi Ikšķilē. Tagad esmu nedaudz apvainojusies uz vārnu tās situācijas dēļ, kas notika ar gauru mātītes olām. Ceru, ka drīzumā Ikšķilē būs vairāk gauru un viņu dzīvošanu neviens netraucēs. Vēl laba ideja biznesam gaurām - attaisīt bērnudārzu ar atalgojumu.”
 • “Man ļoti patika, kā Artis stāstīja par jauno sugu, bija interesanti uzzināt, ka tāds putns eksistē un gribētos, ka viņš atkal pastāsta, kas būs apmēram pēc 1 gada, jo mani tas ļoti ieinteresēja, un viņam ļoti labi sanāk stāstīt. Ceru, ka viņš uzzinās vel kādu sugu, kuru mēs nezinām, un lai viņam veicas tālāk. Ceru ka arī citiem patiks viņa stāstījums.”
 • “Man likās, ka šī stunda ir ļoti interesanta. Godīgi sakot, nezināju, ka tāds putns ir Ikšķilē. Es uzskatu, ka tas ir svarīgi aizsargāt šos retos putnus. Man patīk, ka daudzi cilvēki tagad domā par putniem, liek būrīšus un uz dambja liek audumu. Un, ja es kādreiz redzēšu šo pīli vai kādu citu putnu, es neiešu viņam klāt un netraucēšu viņam, jo mēs taču dzīvojam pie putniem nevis putni pie mums. Man ļoti patika kā stāstīja, bija daudz interesantu faktu.”
 • “ Bija ļoti interesanti uzzināt par putnu sugu, kuru nekad neesmu pamanījusi. Agrāk nezināju par to, ka Ikšķilē ir izvietotas ‘’mājas’’ lielajām gaurām, jo tās šeit dzīvo. Noteikti pastāstīšu par šiem putniem manām paziņām, radiem un vecākiem. Turpmāk arī acīgāk skatīšos uz putniem un Ikšķilē vērošu šīs kastes jeb gauru mājas. Likās ļoti interesanti, kā gauru mazuļi tiek ārā no koku dobuma. Īstenībā ļoti patika klausīties par gaurām, jo jauna informācija nekad nenāk par sliktu. “
 • “Bija interesanti uzzināt jaunas lietas. Mēs ar ģimeni dzīvojam tuvumā Daugavai, līdz ar to mums bieži vien bija sanācis mazos pīlēnus nogādāt ūdenī, kamēr kaimiņu kaķis nav tos noķēris. Bija prieks dzirdēt, ka mēs neesam vienīgie, kuri palīdz šiem putniem.“
 • “ Man šī stunda likās ļoti interesanta un noderīga. Es pirms tam pat nezināju, ka mums Ikšķilē dzīvo šāda reta un neparasta suga. Manuprāt, šie cilvēki dara lielisku darbu, jo ja viņu nebūtu esmu pārliecināta, ka pat puse no mazajiem pīlēniem nenonāktu līdz dambītim, kur nu vēl tiktu ūdenī. Viņi tiešām ļoti interesanti un vienkārši pastāstīja mums par šo neparasto sugu. Man patika veids, kā mums izstāstīja, tas bija vienkārši, bet ļoti saprotami un nevienā brīdī nepalika garlaicīgi, tiešām bija patīkami klausīties.“
 • “Man personīgi šī stunda ļoti patika. Vispār nezināju, ka Ikšķilē ir šādi cilvēki, kas novēro šos putnus. Biju redzējusi šos lielos putnu būrus kādus 3 un nebija ne jausmas, kam tie ir domāti, bet tagad es zinu un paliek jau interesanti. Man ļoti patīk šī tēma par putniem, mani tas pa tiešām interesē, kad laiks būs labāks, katru dienu uz vakara pusi došos pie Daugavas un ar prieku labprāt pavērošu.”
 • “Bija ļoti interesanti uzzināt vairāk par lielajām gaurām. Biju šokā uzzināt, ka mazuļi nāk  pasaulē koku dobumos. Personīgi es pat nezināju, ka Ikšķile ir uzskatāma par gauru galvaspilsētu. Apskatījos arī GAGA IKŠĶILE Youtube kanālu. Noteikti mēģināšu kādreiz kādu gauru Ikšķilē saskatīt.”
 • “Man ļoti patika šāda tipa stunda, jo es iemācījos jaunas lietas, bet bija arī interesanti. Man patika, ka viņi jokojās un nebija pārāk nopietni. Es uzzināju, ka Ikšķilē arī dzīvo lielās gauras un viņas dzīvo koku dobumos, ka viņas peld pāri Daugavai uz pīļu “bērnudārzu”. Kopumā man ļoti patika, kā viņi vadīja stundu un, kad saskārās ar grūtībām, turpināja stāstīt, nevis apstājās līdz atrisināja problēmu. Man likās, ka viesi bija ļoti jauki un man patika, ka varēja redzēt, ka viņiem tiešām patīk savs darbs. “

 

Gauras

Rakstā izvietoti attalināto stundu ekrānšāviņi.